Monitorské rozhovory #23

Mgr. Tereza Svobodová

Talent Acquisition Business Partner

ve společnosti ICON

 

Tereza vystudovala politickou vědu na Masarykově univerzitě v Brně. Po ukončení studia začala pracovat ve firmě ICON. Nejprve jako Researcher Clinical & Medical, později jako Recruitment Consultant. Nyní působí na pozici Talent Acquisition Business Partner.

 

Jak jste si po škole hledala práci?

Práci jsem hledala ještě při škole a velkou náhodou jsem se ocitla na pohovoru na pozici Researcher Clinical & Medical. Abych byla upřímná, vůbec jsem tehdy nevěděla, o co se jedná. Věděla jsem, že vědecké práci na fakultě se věnovat nechci a rozesílala životopisy ve svém oboru. Nikdo se mi ale neozýval, až na moji budoucí kolegyni, která mé pozvala na pohovor. 😊

 

Co Vás přivedlo k personalistice a oblasti klinických hodnocení?

Jednalo se o naprostou náhodu. Hledala jsem práci, lákalo mě mezinárodni prostředí, ale neměla jsem vůbec představu ani o personalistice, natož o klinickém hodnoceni. Moje kamarádka mě na tuto pozici doporučila a ono to vyšlo.

 

Jak byste zpětně hodnotila Váš první přijímací pohovor z pohledu profesionála?

Těžká otázka, tehdy jsem odcházela a myslela jsem, že to byla katastrofa. Byl to můj první korporátní pohovor, takže jsem nebyla nijak zvlášť připravena a nevěděla, co čekat. Na závěr jsem dostala za úkol zavolat kandidátce do zahraničí a domluvit s ní termín pohovoru. Bohužel telefon nikdo nezvedl a já nechala krátký vzkaz v hlasové schránce.

Později jsem se dozvěděla, že jsem volala své budoucí nadřízené, která byla v tu chvíli zrovna ve výtahu a ten moment, kdy jsem nezavěsila a zareagovala pohotově na situaci, rozhodl o tom, ze mě vybrali.

 

Prošla jste třemi různými rolemi – v čem jsou odlišné?

Jen pro úvod krátké vysvětleni, do ICONu jsem nastoupila v roce 2011 na pozici Researcher do divize, která se tehdy jmenovala Docs International. Jednalo se původně o holandskou personální agenturu, kterou v roce 2009 koupil ICON.

V určitých obdobích jsme měli na starosti nábor exkluzivně pro ICON, později si ICON vytvořil interní recruitment team a Docs měl svoje vlastní klienty. V roce 2021 ICON koupil PRA a Docs úplně zanikl – dnes se tato divize označuje jako ISS.

Researcher byl v naší společnosti takový asistent pro konzultanta, domlouval termíny pohovoru a aktivně oslovoval potenciální uchazeče. Tím, že jsme byly ale velmi malý tým (jen 2 s kolegyní), moje role se od začátku překrývaly – vedla jsem si pohovory sama, chodila jsem na meetingy ke klientům. TABP je vlastně totéž co Recruitment Consultant, pouze se ta pozice jinak jmenuje. Jedna se o náboráře, který má na starosti recruitment v dane společnosti/agentuře.

V době, kdy jsem se stala TABP jsem se vracela z druhé rodičovské dovolené a rozhodla se udělat zásadní změnu. přešla jsem z divize ISS do divize ICON. Stala jsem se tak interním náborářem, s čímž jsem do té doby neměla zkušenost. I když jde stále o nábor, je to jiný typ práce.

 

Co je na této práci náročné a co Vás naopak nejvíc baví?

Náročný je určitě objem práce a neustále se měnící prostředí. Naše práce je velmi rychlá, musíme byt flexibilní a přizpůsobit se požadavkům klienta. Recruiter se stále učí novým věcem, ať už se jedná o interní procesy, či sociální marketing.

Vzhledem k tomu, že jsem člověk, co má rád změnu, tak mi tato práce vyhovuje. Baví mě pohybovat se v mezinárodním prostředí. Mám svou práci ráda, protože pracuji ve skvělém týmu. 😊

 

Jak probíhá výběr kandidátů na roli CRA?

V drtivé většině případů kandidáty aktivně oslovujeme, zejména přes LinkedIn. Poté se domluvíme na krátký screening a následně posíláme CV manažerovi, který si domluví video screening.

 

Co Vás v životopise nejvíce zaujme?

V první řadě mě zajímá zkušenost kandidáta, tj. s jakými studiemi má zkušenosti – fáze, terapeutické oblasti a příslušné vzdělání. Klíčová slova pro mě vyloženě důležitá nejsou, pokud nehledáme monitora se specifickou zkušeností (např. onkologie). Určitě mě zaujme životopis, který je stručný a přesto výstižný. 😊

 

Vyžadujete průvodní dopis nebo je to již přežitek?

Průvodní dopis nevyžadujeme, protože je většina monitorů aktivně oslovována a upřímně řečeno, nemám časovou kapacitu pročítat průvodní dopisy každého kandidáta. Je to určitě diskutabilní téma, na některé pozice může být průvodní dopis užitečný, např. pokud hledáme kandidáta na juniorní pozici – CTA, jr. CRA. V těchto případech ale v naší společnosti vyžadujeme video screening.

 

Co je pro Vás kritériem, abyste pozvala k pohovoru kandidáta na monitora bez praxe?

Určitě motivace proč chce pracovat jako monitor. Celkově by měl takový kandidát ukázat velký zájem o klinické hodnocení a samozřejmostí jsou dobré komunikační schopnosti.

 

Co je pro Vás při pohovoru na pozici monitora nejdůležitější?

Bohužel obsazujeme velmi málo juniorních pozic, takže praxe v první řadě a samozřejmě i osobnost kandidáta, jaké má komunikační schopnosti a stručně řečeno, jaký má drive.

 

Jakých chyb se kandidáti nejvíce dopouštějí?

Životopis by měl být krátký, stručný a výstižný. Určitě je problematické, pokud se jedná o několikastránkový elaborát.

Co se týče pohovoru – největší chybou je nepřipravenost, případně celkový nezájem o konkrétní pozici / společnost. Kandidát, který je ve výběrovém řízení by měl mít představu o tom, jakou práci hledá. Manažeři také neradi slyší, pokud kandidát chce změnit práci jen kvůli finančnímu ohodnocení.

Už se mi např. i stalo, že kandidát na pohovoru řekl, že byl vlastně přemluven a práci nehledá. Tudy cesta nevede. 😊

 

Dáváte kandidátům zpětnou vazbu, proč nebyli vybráni?

Ano, snažíme se poskytnout zpětnou vazbu v každém případě, i pokud se jedná o zamítnutí. Kandidát alespoň ví, na co si dát příště pozor.

 

Setkala jste se někdy s falešným monitorem?

Já naštěstí přímo ne, ale kolegové, kteří pracují např. v UK, už s tím bohužel zkušenost mají. Vzhledem k tomu, že v UK tento fenomén není tak úplně neznámý, naše společnost má při výběrovém řízení zavedené speciální procesy, jak riziko kontaktu s falešnými monitory eliminovat.

Myslím, že přímo českého trhu se tento fenomén netyká (alespoň zatím), protože v klinickém hodnocení nepracuje velké množství lidí a je to trochu nadnesené, ale všichni se znají se všemi.

 

Co byste doporučila uchazečům o pozici CRA?

Nebát se přijímat výzvy a nevzdávat se. 😊 Pozic juniorních monitorů je málo, málokdy to vyjde na první pokus. Určitě doporučuji všem, kdo mají o pozici CRA zájem, zařídit si na LinkedIn profil a být zde aktivní. Klidně i přímo oslovit recruitera z CRO / farmaceutické společnosti.

 

Jak zvládáte work-life balance?

Těžká otázka. 😊 Asi bych mela odpovědět, že výborně, protože v naší společnosti se snažíme na work-life balance dbát. Pracuji na zkrácený úvazek, což je skvělé, protože mám malé děti, ale i mě se stává, že pracuji po večerech. Tím, že pracuji plně home based, je pro mě někdy těžké práci a soukromý život oddělit, ale snažím se. 😊

 

Jak nejraději odpočíváte a dobíjíte baterky?

Velmi rada čtu a trávím čas v přírodě – procházky, jízda na kole.

 

Děkuji za rozhovor!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *