Když jsem jako monitorka začínala, vůbec jsem netušila, jak nastavit spolupráci s centry, aby ve studii splnily všechny cíle. Myslela jsem si, že jedinou možností je dávání povelů co mají udělat a dohlížení, zda se tak stalo. Vztahy s většinou center však s takovým přístupem byly mizerné a výsledky neuspokojivé.
Nechápala jsem to. Vždyť kolem mě to tak všichni dělali!
Jednou jsme se při monitoringu na centru zapovídaly s koordinátorkou. Stěžovala si, kolik má práce, protože dělá na několika studiích najednou. Neustále jí volá nějaký monitor, úkoluje ji a vyčítá nedodržování cílů. K tomu musí zvládat běžný provoz na oddělení. Byla zralá na zhroucení!
Tento moment byl pro mě zlomový. Začala jsem s centry jednat od základu jinak.
Zde je 5 tipů, jak si nastavit oboustranně fungující spolupráci:
1️⃣ Nepodcenit začátek
Dokonalá znalost protokolu, IP a indikace, je pro monitora samozřejmostí. Musí to ale i umět centru předat.
V případě iniciací, vidím jako nešťastné prezentování stovek slidů, obsahující informace, které studijní tým již dávno zná (např. základy GCP) a tím pádem vypíná pozornost u druhého slidu.
Výsledkem je mizerný nábor, zpoždění a zbytečné chyby!
Proto se na začátku studie zaměřte na:
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ informace
PRAKTICKÉ záležitosti
(laboratorní kity, objednávání kurýrů, skladování, příprava a aplikace IP, pacientské deníčky, plánování návštěv, apod.).
MILNÍKY a CÍLE
(nábor, zadávání dat, zodpovídání queries, interim analýza, database lock, apod.). Ideálně ve formě nějakého taháku.
NEJASNOSTI
2️⃣ Sdílet aktuální informace
V každé studii se neustále něco mění.
Informujte své centrum včas a klidně s předstihem, že se něco chystá, ať na změny dokáží adekvátně a rychle reagovat.
3️⃣ Upozornit na na problematická místa
Upozorněte studijní tým, na co si mají dát především pozor, kde se nejvíce chybuje, nebo s čím se potýkají ostatní centra.
Poraďte týmu, jak se těmto situacím vyhnout nebo jak s nimi pracovat. Ušetříte tak sobě i centru spoustu nervů, IPDs a zbytečných telefonátů!
4️⃣ Projevit zájem a nabídnout pomoc
Studijní týmy na centru jsou pod velkým tlakem. Monitoři ze všech studií na ně tlačí s náborem a zadáváním dat a k tomu musí zvládat běžný provoz na oddělení.
Nevalte proto na ně jen požadavky!
Místo toho si s nimi sedněte a popovídejte si. Nebo jim spíš jen naslouchejte. Projevte pochopení a účast. Zeptejte se jich, jak jim můžete pomoci. Takovýto rozhovor často uvolní napětí, prolomí ledy a je začátkem skvěle fungující spolupráce.
5️⃣ Ocenit a oslavit
Poděkujte studijnímu týmu za jejich práci a oceňte je. Oslavte společně KAŽDÝ úspěšně zvládnutý milník ve studii! Stmelí vás to a namotivuje do další práce, obzvlášť na dlouhotrvajících studiích.
Jsem mentorkou monitorek klinických hodnocení a autorkou projektu Magic CRA.
Učím monitorky, jak se stát hvězdou v oblasti monitoringu klinických hodnocení. Svým klientkám pomáhám uspět při pohovoru na manažerské pozice. Sdílím know-how, jak efektivně vést týmy. Ukazuji cestu, jak se stát sebevědomou a úspěšnou manažerkou, která se uplatní v silné konkurenci a to i v zahraničí.
Propojme se na LinkedIn