Zajímá vás, co vlastně ta monitorka dělá? Pokud si představujete, že pouze sedí za počítačem, něco si tam ťuká a občas zvedne telefon, pak chyba lávky! Život monitorky je pravá adrenalinová jízda! 🙂
Jistě, počítač je její velký kamarád. Má ho vždy s sebou a bez něj se neobejde. Ale monitorka je většinu času na cestách po studijních centrech (nemocnicích, ambulancích…), kde je klinické hodnocení (zkráceně studie) prováděno.
Musí mít tedy kladný vztah k řízení, protože po nástupu do firmy dostane k užívání služební auto a v něm bude trávit až 70% pracovní doby. Jezdí po celé republice v závislosti na tom, která centra se její studie účastní. Jezdí při aprílovém počasí, v letních parnech, podzimních plískanicích i zimních vánicích. Po dálnicích i malých okreskách. Jedna cesta může být stokrát jiná.
Takže, jak vypadá takový typický monitorský den? 🙂
Dejme tomu, že bydlí v Praze a má domluvenou schůzku ve Fakultní nemocnici v Ostravě na 10 hodinu.
Ráno vstane v pět, posnídá, dá si kávičku, připraví si všechny dokumenty, které bude ten den potřebovat, sbalí počítač, sedne do auta a vyráží.
Zpočátku je cesta pohodová a volná, ale pak se zahustí a několikrát poskakuje v koloně na D1. Odpočine si při svačině a kávě u McDonald’s a mezi tím vyřídí několik telefonátů a urgentních emailů.
Na centrum přijíždí včas a již je očekávána buď zkoušejícím lékařem nebo studijní sestrou či koordinátorkou. Proberou novinky a akutní záležitosti v probíhající studii a monitorka pak zasedne k počítači, vezme si k ruce hromadu zdrojové dokumentace (pacientskou dokumentaci) a kontroluje záznamy, které lékař zadal do systému. Vyznačí, kde jsou údaje chybné a je potřeba je opravit.
Potom jde do lékárny přepočítat léky. Cože – monitorka počítá léky? Ano, mezi povinnosti monitorky patří kontrola, zda byly podány pacientům správné léky v požadovaném množství a za daných podmínek. Pak kontroluje teplotní tabulky, kde je zaznamenána teplota, při které byly léky uchovávány.
Na konci návštěvy se snaží přemluvit lékaře, aby si na ní udělal chvilku čas a během té chvilky s ním musí stihnout opravit všechny chyby a dotazy obdržené z data managementu, což je někdy dost o nervy.
Pak sedá do auta a jede domů. Jelikož je dopravní špička, zopakuje si poskakování v kolonách, svačinku a kávu u McDonald’s a nakonec průjezd Prahou.
Druhý den zaznamená návštěvu centra do monitoring reportu.
Tento scénář se jí v mnoha obměnách opakuje každý den. Jsou však i dny, kdy necestuje a věnuje se administrativě, které je v této práci opravdu dost.
Má také často telekonference se svým projektovým manažerem a jindy různá školení. Veškerá dokumentace a komunikace je v angličtině, musí ji tedy perfektně ovládat.
Co monitorka hlavně potřebuje?
- počítač
- telefon
- sluchátka
- připojení na wi-fi
- diář
- opravdu velký poznámkový blok
- lepíky (post-it štítky)
- tiskárnu a skener
- auto (většinou firemní) a tedy řidičský průkaz
Bez jakých vlastností a znalostí se monitorka neobejde?
- angličtiny!!!
- trpělivosti
- pečlivosti
- dochvilnosti
- asertivity
- komunikativnosti
- odborných medicínských pojmů
- ICH GCP a příslušných zákonů, týkajících se léků a studií
- chuti do častého cestování
Musím říct, že když se ze mě, coby monitorky, která byla neustále na cestách, stala projektová manažerka, tak mi to cestování a kolony a kávičky strašně chyběly… 🙂
Jsem mentorkou monitorek klinických hodnocení a autorkou projektu Magic CRA.
Učím monitorky, jak se stát hvězdou v oblasti monitoringu klinických hodnocení. Svým klientkám pomáhám uspět při pohovoru na manažerské pozice. Sdílím know-how, jak efektivně vést týmy. Ukazuji cestu, jak se stát sebevědomou a úspěšnou manažerkou, která se uplatní v silné konkurenci a to i v zahraničí.
Propojme se na LinkedIn