Hledáte-li novou práci, která má drive, potenciál a neomezené možnosti růstu, určitě čtěte dál!
Možná jste již někdy o klinických hodnoceních nových léků slyšeli. Jde o obsáhlou činnost, kterou musí projít každý nový lék před svým uvedením na trh.
Začíná se preklinickými studiemi v laboratorním prostředí, přes zkoušky u zdravých dobrovolníků až po nemocné pacienty. Studie s pacienty probíhají typicky v nemocnicích či soukromých ambulancích pod vedením zkušených lékařů.
Proces je to zdlouhavý (řádově jde o roky) a velmi drahý (miliony dolarů). Podílí se na něm také obrovské množství lidí.
Mezi nimi vyniká svou důležitostí MONITORKA klinických hodnocení.
Kdo je to ta monitorka?
Monitorka dohlíží na správný průběh klinického hodnocení tak, aby byla zajištěna bezpečnost pacientů a získávána validní data.
Je pravou rukou lékaře (tzv. zkoušejícího), v jehož centru (oddělení) klinické hodnocení probíhá.
Práce monitorky je velmi zodpovědná, náročná na preciznost, vytrvalost a silnou odolnost vůči stresu.
Na druhé straně je to práce umožňující velkou flexibilitu a široké možnosti kariérního růstu a to i v zahraničí.
Monitorka je typicky absolventkou vysoké školy přírodovědeckého, medicínského nebo farmaceutického zaměření. Praxi mít nemusí, protože se jí dostane důkladného vstupního výcviku.
A nemusí to být žena. 🙂 Práci monitora zvládne i pečlivý muž, který se nezalekne hromady papírů a další administrativy. 🙂
Proč tedy volit práci monitorky? Zde je pět hlavních důvodů, které vás přesvědčí, že je to práce snů!
Nastartujete svou hvězdnou kariéru!
Stát se monitorkou znamená zakleknout do startovních bloků a vyrazit na poměrně rychlou trať kariérního růstu.
Manažerkou se však člověk nestane lusknutím prstu. Nejprve je potřeba si daný obor pořádně od píky „osahat“. Jako monitorka se toho budete muset ze začátku opravdu hodně naučit – zákony, vyhlášky, správnou klinickou praxi, ISO normy, pokyny SÚKL (tzv. KLH) a mnoho dalších.
Avšak, jakmile se to jednou naučíte a budete v tomto prostředí pracovat, už se vám to z hlavy nevykouří. A hlavně, už budete vědět, kde si potřebné informace najít.
Při této práci si uděláte známosti jak ve farmaceutických firmách, tak mezi lékaři a dalšími zdravotnickými profesionály. Tyto kontakty vám velice pomohou ve vašem kariérním růstu.
Nahlédnete do zákulisí vývoje nových léků
Monitorka je zodpovědná za několik klinických hodnocení (nebo zkráceně studií). Ke každé studii toho také musí hodně nastudovat – protokol, informovaný souhlas, farmakologickou dokumentaci, různé návody a postupy a to vše v angličtině.
Dozví se spoustu zajímavých informací o novém léku, dané indikaci a výsledcích předchozích studií.
Pracuje s nejnovějšími technologiemi a v některých firmách i s umělou inteligencí (AI).
Nahlédne pod pokličku vývoje nového léku a sleduje jeho cestu od objevení molekuly až po jeho uvedení na trh.
Poznáte se s nejznámějšími lékařskými kapacitami
Monitorka stráví hodně času v „terénu“. Jezdí po špičkových nemocnicích po celé republice. Jedná s přednosty oddělení a řediteli nemocnic. Komunikuje také se státními orgány jako je Státní Ústav pro Kontrolu Léčiv (SÚKL), Státní Ústav pro Jadernou Bezpečnost (SÚJB), Ministerstvo Zdravotnictví, zdravotní pojišťovny, atd.
Vypilujete si angličtinu
A to tak, že velmi! Tato práce je nejlepším kurzem cizího jazyka, za který ještě dostanete zaplaceno!
Kromě toho, že klinická hodnocení jsou ve valné většině vedené ze zahraničí, jsou veškeré studijní materiály v angličtině. K tomu připočtěte denní emailovou komunikaci v angličtině a taktéž pravidelné telekonference.
Jako třešinku na dortu lze považovat účast na různých zahraničních školeních, konferencích a setkání zkoušejících.
Investigators meeting, neboli setkání zkoušejících, je akce, kde se před zahájením nové studie sejdou největší lékařské kapacity z celého světa. Probírají se zde veškeré dostupné informaci k novému léku, proběhlých studií a jejich výsledcích a dokumentace ke studii nové.
Při takovéto akci můžete navázat nové kontakty, které vaší kariéru raketově nakopnou.
Otevřou se Vám nečekané možnosti
Po pár letech strávených jako monitorka, se můžete začít zajímat o pozici projektové manažerky.
Tyto pozice mají různá označení (Clinical Operations Managers (COM), Regional Clinical Trial Manager (RCTM), Clinical Trial Lead (CTL) a pod.), ale prakticky jde vždy o pozici, ve které vedete jednoho nebo několik monitorů na několika projektech (studiích)
A pak už máte dveře ke kariérnímu růstu otevřené. Můžete vést studie jako Global Study Manager (GSM, GCTM), který je zodpovědný za vedení studie na celém světě.
To už je opravdu velmi prestižní a odpovědná pozice, která je též náležitě ohodnocena.
Práce monitorky je neuvěřitelně flexibilní. Některé firmy umožňují plně pracovat z domova, jiné z kanceláře, nebo lze kombinovat obojí.
Monitorka je buď zaměstnancem smluvní organizace (tzv. CRO) nebo přímo farmaceutické firmy.
Pozici monitorky doporučuji všem, kdo chce získat prestižní práci se zaručeným potenciálem kariérního růstu v neustále se rozvíjejícím prostředí farmaceutického průmyslu.
Jsem mentorkou monitorek klinických hodnocení a autorkou projektu Magic CRA.
Učím monitorky, jak se stát hvězdou v oblasti monitoringu klinických hodnocení. Svým klientkám pomáhám uspět při pohovoru na manažerské pozice. Sdílím know-how, jak efektivně vést týmy. Ukazuji cestu, jak se stát sebevědomou a úspěšnou manažerkou, která se uplatní v silné konkurenci a to i v zahraničí.
Propojme se na LinkedIn